W dniu dzisiejszym w Miejskim Domu Kultury
w Mławie odbyły się eliminacje powiatowe do
46 Konkursu Recytatorskiego
"Warszawska Syrenka"
pod patronatem Burmistrza Miasta Mława.
Naszą szkołę reprezentowały:
* Maria Walczak klasa III
* Wiktoria Kołakowska klasa III
* Antonina Balcerowska klasa V
* Urszula Mieszczak klasa VI
* Gabriela Tokarska klasa VIIIa
W Polsce i na świecie kwiecień ma kolor niebieski.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu zwiększyć wiedzę społeczeństwa odnośnie dzieci dotkniętych autyzmem. Przede wszystkim odnosi się to do poprawy ich warunków życia, opieki medycznej, a także zwiększenia tolerancji wobec tych osób. Tego dnia na znak solidarności z osobami z autyzmem wiele budowli w Polsce i na świecie jest podświetlanych na niebiesko, a solidaryzujący się mieszkańcy noszą niebieskie elementy ubrań. Odbywają się również spotkania ze specjalistami, happeningi i kampanie edukacyjne.
Autyzm to zaburzenie układu nerwowego, które u każdego chorego objawia się inaczej. Wspólnym mianownikiem są trudności w komunikacji z innymi, w okazywaniu uczuć, a także problemy z integracją bodźców.
Głównym objawem choroby jest brak kontaktu ze światem zewnętrznym, brak wymiany informacji oraz odizolowanie od społeczeństwa. Dzieci dotknięte tą chorobą są osobami zamkniętymi, nie lubią kontaktować się z rówieśnikami i rodziną, nie interesują się otaczającym ich światem, często są określane że „żyją we własnym świecie”.
Opłata za wyżywienie za miesiąc KWIECIEŃ 2023 wynosi:
Uczniowie oddziału 5 - godzinnego – od 1.04.2023
(16 dni x 2,60 zł) - 41,60 zł
Uczniowie oddziału 8 - godzinnego –od 1.04.2023
Obiad + podwieczorek (16 dni x 5,00 zł) - 80,00 zł
Uczniowie SPW kl I - VIII – obiad – od 1.04.2023
(16 dni x 2,60zł) – 41,60 zł
Prosimy Rodziców dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych o złożenie w sekretariacie szkoły
Potwierdzenia_woli_przyjecia.docx
w postaci pisemnego oświadczenia
do dnia 20.04.2023r.
Drogie Uczennice i Drodzy Uczniowie,
rok szkolny 2022/2023 jest rokiem nauki, w którym znowu możecie być razem w szkole. Dla niektórych z Was powrót do nauki stacjonarnej wiązał się z koniecznością pokonania własnych obaw, rezygnacji z przyzwyczajeń nabytych podczas nauki zdalnej. Możliwość codziennego bezpośredniego spotkania z rówieśnikami jest, co do zasady, pozytywnie przez Was postrzegana. Niestety, coraz częściej, dowiadujemy się o ryzykownych zachowaniach nastolatków, których przejawem są m.in. zachowania depresyjne, lękowe stany emocjonalne, alienacja rówieśnicza, agresja i przemoc.
Agresja i przemoc rówieśnicza wyrządza szczególną krzywdę, bowiem dotyczy sfery fizycznej, psychicznej i emocjonalnej człowieka. Doświadczanie przemocy wiąże się często z poniżeniem i upokorzeniem, a jego skutki to np. zachowania autodestrukcyjne, izolacja, reagowanie przemocą.
Gdzie szukać pomocy?
Najważniejszą reakcją na doznawanie przemocy jest poinformowanie o niej kogoś, kto może pomóc, przede wszystkim rodziców, następnie wychowawcę klasy, pedagoga szkolnego, czy dyrektora szkoły. Możecie też skorzystać z anonimowego telefonu zaufania: 800 12 12 12. Warto pamiętać również, że grupa rówieśnicza, która propaguje zachowania agresywne i drastyczne, nie stanowi bezpiecznego środowiska. Często jej członkowie są zdemoralizowani, popełniają czyny karalne, a dowody swojego zachowania utrwalają w internecie. Niestety, wielu młodym ludziom takie treści wydają się atrakcyjne i zabawne, chociaż krzywda i łamanie prawa na filmie dzieje się naprawdę.
Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie, reagujcie na przemoc, budujcie własny system wartości oparty na powszechnie akceptowanych normach. Szukajcie wzorów zachowań w najbliższym otoczeniu, np. wśród swoich rodziców, sportowców, bohaterów historycznych. Blisko Was działają organizacje harcerskie i wolontariackie, które pozwalają na rozwój osobowy, a także interesującą aktywność pozaszkolną wśród rówieśników z podobnymi zainteresowaniami. Korzystajcie z oferty zajęć sportowych, rekreacyjnych i artystycznych proponowanych przez szkoły, domy kultury, kluby sportowe, ośrodki sportu i rekreacji.
Wierzę, że potraficie dokonywać właściwych wyborów. Unikajcie ryzykownych zachowań. Zawsze stawajcie po stronie dobra i szacunku do drugiego człowieka.
Z wyrazami szacunku
Mazowiecki Kurator Oświaty /-/ Aurelia Michałowska
Lekcja techniki w klasie V _ Łączenie metali - lutowanie
Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z różnymi technikami lutowania. Praktycznie obsługiwali stację lutowniczą łącząc przewody oraz izolując połączone lutowaniem elementy. Uczniowie sprawnie i chętnie obsługiwali poznane urządzenie.
Jan Chocholski
Występ cyrkowy dostarczył wszystkim dzieciom mnóstwo miłych wrażeń.
Dzieci gromkim brawami dziękowały za widowisko.
Niesamowita energia, kreatywność, wdzięk - to wszystko mogliśmy podziwiać 21 marca w naszej szkole.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiśniewie są najlepsi.
Przygotowania do powitania PIERWSZEGO DNIA WIOSNY
W czwartek (16 marca) w naszej szkolnej bibliotece odbyły się eliminacje szkolne 46. edycji konkursu recytatorskiego "Warszawska Syrenka". Wzięli w nich udział utalentowani uczniowie z naszej szkoły. Uczestnicy zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze z dużym zaangażowaniem.
Poziom artystyczny wystąpień był wysoki, co utrudniło zadanie jury w wyborze najlepszych recytatorów. Niemniej jednak udało się wyłonić finalistów, którzy będą reprezentować naszą szkołę na powiatowym etapie konkursu.
Izabela Bartosiewicz
Katarzyna Dyrowska
W dniu 10 marca klasa V wybrała się do Laboratorium Przygody w Mławie, gdzie wzięła udział w ciekawych warsztatach mydełkowych. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zaprojektowania i wykonania swoich własnych mydełek, korzystając z naturalnych składników i barwników. Czas oczekiwania na zastygnięcie wytworzonych prac czas upłynął na wspólnej zabawie. Po warsztatach uczniowie udali się na posiłek do pizzerii.
Joanna Baran
Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klasy VII a w dniu dzisiejszym miło spędzili czas w kręgielni PLANETA.
Takie spotkania sprzyjają integracji grupy.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiśniewie wzięli udział w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez panią psycholog Elżbietę Rossman - Zembrzuską
Omawiane zagadnienia:
1. Co czuje odbiorca hejtu?
2. Dlaczego niektórzy wyrządzają w internecie krzywdę kolegom / koleżankom? Dlaczego hejtują?
3. Co powinno się zrobić, a czego nie robić w sytuacji bycia odbiorcą lub świadkiem hejtu?
4. Jakie są sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami wywołanymi przez hejt?
Hejt jest zjawiskiem społecznym wynikającym z chęci dominacji lub wręcz nienawiści do osoby czy grupy osób. Samo słowo stanowi transkrypcję angielskiego rzeczownika „hate”, czyli nienawiść.
Hejt zwany jest też mową nienawiści. Wyrasta z przekonania, że każdy ma prawo do krytykowania innych. Jednakże należy zauważyć, że konstruktywna krytyka nie jest hejtem, który ze swej istoty ma poniżać inną osobę. O ile jednak krytyka powinna być konstruktywna, co nie znaczy, że miła i przyjemna, o tyle hejt nastawiony jest jedynie na poniżenie.
Hejt to zjawisko społeczne o ewidentnie negatywnym wydźwięku mogące przybierać różne formy. To nie tylko słowa, ale także memy, zmodyfikowane nagrania czy zdjęcia, to także używanie prześmiewczych określeń czy piktogramów. Obecnie najbardziej popularnym sposobem rozpowszechniania hejtu jest sieć internetowa z uwagi na nieograniczony wręcz zasięg, jak i pewną anonimowość hejterów. Ofiarami hejtu mogą paść indywidualne osoby, grupy osób, a nawet instytucje. Przed hejtem można i należy się bronić.
Powyższe czyny są przestępstwami ściganymi z oskarżenia publicznego.
Z uwagi na duże zainteresowanie 8-godzinnym oddziałem przedszkolnym Komisja Rekrutacyjna prowadzi dodatkową weryfikację. W tym celu należy złożyć
Wzory druków można pobrać w sekretariacie szkoły lub wydrukować
oswiadczenie_o_zatrudnieniu_rodzicow_dziecka-2023.doc
Zaswiadczenie_o_zatrudnieniu_-_wzor.pdf
Oświadczenie wraz z potwierdzonymi przez zakład pracy zaświadczeniami należy dostarczyć do sekretariatu do piątku 24.03.2023.
Było zielono, było wesoło