Standardy ochrony małoletnich Regulamin Oddziałów przedszkolnych Regulamin ZFŚS RODO Statut Szkoły Podstawowej w Wiśniewie Wycieczki szkolne Zasady wydawania duplikatów legitymacji szkolnej, świadectwa szkolnego, karty rowerowej PROCEDURY Regulamin wynagradzania pracowników niepedagogicznych

Regulamin Oddziałów przedszkolnych

Regulamin_oddzialow_przedszkolnych.docx

 

Regulamin

Oddziałów przedszkolnych

w Szkole Podstawowej w Wiśniewie

 

Regulamin oddziałów przedszkolnych został opracowany na podstawie Statutu Szkoły i zawiera szczegółowe zagadnienia:

 

I. ORGANIZACJA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

 

§1

 

 

Na terenie oddziałów przedszkolnych współpracują ze sobą w sprawach dotyczących wychowania, kształcenia i opieki nad dziećmi:                      Dyrektor szkoły, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i pracownicy obsługi.

 

§2

 

 

  1. Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 6 lat,           a w wyjątkowych przypadkach dzieci 2,5 letnie oraz dzieci              ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi oraz z orzeczeniem poradni psychologiczno – pedagogicznej o stopniu niepełnosprawności.

 

  1. Podstawę przyjęcia dziecka do oddziału przedszkolnego stanowi dokładnie wypełniona karta zgłoszenia.

 

  1. Rekrutacja dzieci na nowy rok szkolny odbywa się zgodnie                       z wytycznymi organu prowadzącego podawanymi do publicznej wiadomości.

 

  1. Dziecko zgłoszone i zakwalifikowane do oddziału przedszkolnego   powinno regularnie do niego uczęszczać.      

 

  1. Ewentualna przerwa w uczęszczaniu do oddziału przedszkolnego może nastąpić z ważnych powodów (choroba dziecka, urlop rodziców) po uprzednim porozumieniu z Dyrektorem szkoły.

 

  1. Dopuszczalne jest łączenie dzieci 3 i 4-letnich, 4 i 5-letnich                        w oddziałach.

 

  1. Liczba dzieci w oddziale wynosi nie więcej niż 25                                 z uwzględnieniem bazy lokalowej szkoły.

 

§3

 

 

  1. Oddziały przedszkolne czynne są od poniedziałku do piątku                          w godzinach  07:45 – 15:45.

 

  1. Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład                      dnia. Szczegółowe zasady organizacji oddziałów przedszkolnych reguluje statut Szkoły Podstawowej, dostępny na stronie internetowej szkoły.

 

  1. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele ustalają dla    swojego oddziału, szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.

 

  1. Rozkład dnia oddziału uwzględnia: proporcje czasowe między formami proponowanymi przez nauczyciela, a swobodną zabawą dziecka; potrzebę codziennego przebywania na powietrzu; godziny posiłków.

 

  1. W poszczególnych oddziałach wiekowych realizowane są programy nauczania dostosowane do wieku dziecka zgodnie z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego.

 

  1. Realizacja podstawy programowej odbywa się w godzinach                      07:45 – 12:45.

 

  1. Przyprowadzanie dzieci do przedszkola odbywa się w godzinach                  od 07:45 – 08:05, odbieranie (do godziny 12:45 w przypadku dzieci przebywających w oddziale 5- godzinnym, do godziny 15:45 w przypadku dzieci przebywających w oddziale 8- godzinnym):

 

 

  • rodzice/opiekunowie prawni dziecka zobowiązani                                       są do przyprowadzania dziecka w godzinach ustalonych przez szkołę;
  • w ciągu godzin pracy oddziału przedszkolnego możliwe jest przyprowadzanie i odbieranie dziecka w innych niż wyżej wymienione godziny, jednak po uzgodnieniu z Dyrektorem szkoły    i poinformowaniu o tym nauczyciela;
  • w przypadku doraźnego, późniejszego przyprowadzenia dziecka do oddziału przedszkola rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek do godziny 08:15 poinformować o tym zamiarze nauczyciela;
  • nauczyciel może odmówić przyjęcia do grupy dziecka, u którego występują widoczne objawy chorobowe; nauczyciel może odstąpić od tej decyzji o ile rodzic przedłoży zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do oddziału

           przedszkolnego.

 

 

§4

 

 

  1. Do oddziału przedszkolnego nie wolno przyprowadzać dzieci chorych.

 

  1. Stan zdrowia dziecka przyprowadzanego do oddziału przedszkolnego nie może zagrażać bezpieczeństwu fizycznemu dziecka oraz innym osobom przebywającym w jego otoczeniu.

 

  1. W przypadku zaobserwowania objawów chorobowych nauczyciel podejmuje kontakt z rodzicami w celu niezwłocznego odebrania dziecka z oddziału przedszkolnego.

 

  1. Nauczycielowi nie wolno podawać dziecku jakichkolwiek leków.

 

  1. Rodzice/opiekunowie prawni dzieci alergicznych zobowiązani                      są przynieść od lekarza zaświadczenie.

 

 

 

  1. W przypadku długotrwałej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą, rodzice zobowiązani są do przedłożenia nauczycielowi zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że dziecko jest zdrowe.

 

 

 

 

 

§5

 

 

Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z oddziału przedszkolnego:

 

  • rodzice/opiekunowie prawni osobiście powierzają dziecko pracownikowi oddziału przedszkolnego – wyklucza się pozostawiania samych dzieci przed szkołą, w ogrodzie przedszkolnym lub szatni;
  • dzieci powinny być przyprowadzane do oddziału przedszkolnego                 w godzinach ustalonych przez Dyrektora szkoły nie później niż                 do 8:05;
  • rodzice/opiekunowie prawni osobiście odbierają dziecko z oddziału przedszkolnego lub osoby pełnoletnie upoważnione przez rodziców na piśmie;
  • pisemne upoważnienie zawiera dane osoby uprawnionej do odbioru dziecka: imię i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego. Upoważnienia znajdują się w dokumentacji pedagogicznej nauczycieli poszczególnych oddziałów;
  • upoważnienie takie jest skuteczne przez cały okres uczęszczania dziecka do oddziału przedszkolnego w danym roku szkolnym;
  • dziecka nie wydaje się rodzicom/opiekunom prawnym                           lub upoważnionym osobom, jeśli istnieje podejrzenie, że pozostaje pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
  • życzenie rodzica dotyczące nie odbierania dziecka przez jedno                  z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe;
  • odbiór dziecka z placu zabaw należy zgłosić osobiście                             do nauczyciela i niezwłocznie opuścić plac zabaw, aby nie utrudniać sprawowania kontroli nad bezpieczeństwem innych dzieci;
  • w przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane z oddziału przedszkolnego do godziny 15:45, przy jednoczesnym braku kontaktu z rodzicami lub innymi osobami upoważnionymi przez rodziców, skutkuje zawiadomieniem odpowiednich organów policji.

 

 

 

 

 

§6

 

Konsultacje, spotkania rodziców z nauczycielami, inne:

 

  1. Rodzice zobowiązani są do uczęszczania na organizowane przez wychowawców spotkania grupowe.

 

  1. Wszystkie sprawy dotyczące pracy dydaktyczno – wychowawczej rodzice powinni kierować w pierwszej kolejności do nauczycieli wychowawców.

 

  1. Informacje o dziecku udzielają tylko nauczyciele pracujący                w grupie, specjaliści lub Dyrektor szkoły.

 

  1. Rodzice zobowiązani są do regularnych opłat za wyżywienie                     w oddziale przedszkolnym w terminie do 10 każdego miesiąca.

 

  1. Odpisy za wyżywienie za dni nieobecności dziecka w oddziale przedszkolnym są odliczane w kolejnym miesiącu.

 

  1. W przypadku nieobecności dziecka w oddziale przedszkolnym opłata za wyżywienie będzie odliczana po 2 dniach nieobecności.

 

  1. Dzieci podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszty ubezpieczenia pokrywają rodzice na początku każdego roku szkolnego.

 

  1. Rodzice/osoby pełniące rolę opiekunów umożliwiają dziecku samodzielne rozbieranie i ubieranie się (bez pośpieszania dziecka).
  2. Ubiór dziecka powinien być wygodny, praktyczny, bezpieczny                  i dostosowany do warunków atmosferycznych.
  3. Na dwór wychodzą wszystkie dzieci. Nie ma możliwości                  na życzenie rodziców pozostawienia dziecka w tym czasie               w sali.

 

  1. Na dwór wychodzimy codziennie chyba że: wieje silny wiatr, pada deszcz, deszcz ze śniegiem, jest śnieżyca, temperatura jest niższa od -10°C, na placu zabaw jest bardzo mokro lub ślisko, zaistnieją inne warunki pogodowe niesprzyjające do wyjścia na zewnątrz.

 

  1. Rodzice opłacają dobrowolną składkę na rzecz Rady Rodziców, której wysokość ustalana jest przez rodziców na dany rok szkolny.

 

  1. Rodzice zobowiązani są do zaopatrywania dziecka                           w niezbędne podręczniki, przybory do zajęć, środki higieniczne według aktualnych potrzeb oddziału przedszkolnego, wynikających z wykonywanych zadań wychowawczych.

 

  1. Podczas imprez i zajęć organizowanych wspólnie dla dzieci                        i rodziców opiekę nad dziećmi przejmują rodzice; w przypadku nieobecności rodziców dziecka w tym czasie, opiekę nad nim nadal sprawuje nauczyciel.

 

  1. Ze względu na prowadzone w oddziałach przedszkolnych codzienne  zajęcia ruchowe, a co za tym idzie bezpieczeństwo dzieci zabrania się zakładania dzieciom biżuterii,                             w szczególności wiszących kolczyków, łańcuszków, wisiorków, bransoletek, pierścionków.

 

  1. Rodzice zobowiązani są podać aktualny numer telefonu kontaktowego oraz zmianę adresu zamieszkania.

 

 

  1. Informację o rezygnacji dziecka z oddziału przedszkolnego należy złożyć do Dyrektora szkoły na piśmie z końcem miesiąca. Dopiero wtedy nastąpi zaprzestanie naliczania odpłatności za wyżywienie.

 

  1. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty i rzeczy wartościowe  przynoszone przez dzieci do placówki, które nie wiążą się z działalnością statutową.

 

  1. Dyrektor szkoły ma prawo skreślić dziecko z listy uczęszczających do oddziału przedszkolnego w przypadku drastycznego nie przestrzegania przez rodziców regulaminu.

 

 

 

II. PRAWA I OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

 

§7

 

 

Obowiązki wszystkich pracowników oddziału przedszkolnego szczegółowo określa Statut Szkoły.

 

 

III.  PRZEPISY KOŃCOWE

 

§8

 

Regulamin zostaje wprowadzony na czas nieokreślony.

 

 

Regulamin oddziału przedszkolnego wprowadza się w życie mając                   na uwadze, iż wszystkie podejmowane zabiegi mają na względzie tylko dobro dziecka, jego prawidłowy rozwój umysłowy, fizyczny,                           społeczno – emocjonalny.

 

Przestrzegając go obopólnie stworzymy naszym wychowankom warunki do prawidłowego rozwoju i radosnego dzieciństwa.