#Laboratoria Przyszłości

Działania

WRZESIEŃ 2022

Od września uczniowie naszej szkoły mają możliwość korzystania ze sprzętu zakupionego  w ramach programu Laboratoria Przyszłości, którego celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Tak oto przedstawiają się efekty działań. Uczniowie naszej szkoły na lekcjach informatyki zapoznają się z procesem druku przestrzennego. W ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości została zakupiona drukarka 3D Flashforge AD 3, dzięki której uczniowie poszerzają swoje umiejętności z zakresu nowych technologii. Uczniowie podczas zajęć zapoznają się z jej budową, sposobem działania oraz zasadami bezpiecznego korzystania. Drukowanie 3D wspomoże dzieci w ich rozwoju intelektualnym, rozbudzi ich wyobraźnię i wzmocni zdolności w zakresie inteligencji przestrzennej i logicznej.

#

PAŹDZIERNIK 2022

Uczniowie na świetlicy szkolnej i zajęciach specjalistycznych dzięki programowi Laboratoria Przyszłości wzbogaciły się o zestaw klocków do kreatywnych zabaw konstrukcyjnych. Uczniowie bardzo chętnie spędzają czas natworzeniu fantastycznych budowli.

###

LISTOPAD 2022

Dzięki wirtualnemu laboratorium Empiriusz pracownia chemiczna  w naszej szkole została wyposażona w kompleksowe, nowoczesne narzędzie do prowadzenia angażujących zajęć. Wirtualne laboratorium zawiera pakiet kilkudziesięciu doświadczeń.  Uczeń, korzystając  z gogli oraz kontrolerów, przeprowadza zgodnie z instrukcją wybrane doświadczenie. Pozostali uczniowie obserwują jego przebieg na ekranie, notują obserwacje oraz formułują wnioski. Lekcje chemii z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (VR) pozwalają nam w przyjazny, bezpieczny  i ekonomiczny sposób realizować podstawę programową nauczania chemii w naszej  szkole, zarówno na zajęciach indywidualnych, jak i w pracy z zespołem klasowym. Wirtualne Laboratorium Empiriusz zostało zakupione ze środków programu Laboratorium Przyszłości.

#

GRUDZIEŃ 2022

W ramach programu #LaboratoriaPrzyszlosci szkoła zakupiła roboty edukacyjne, które wprowadzają uczniów uczęszczających na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w świat robotyki i programowania. Robobloq Q-Scout to robot edukacyjny do samodzielnego montażu pozwalający na naukę programowania. Wyposażony jest kolorowe światła, które można programować na różne sposoby i wbudowany głośnik za pomocą którego wydaje zaprogramowane wcześniej dźwięki. Zainstalowany czujnik ultradźwiękowy pozwala robotowi wykrywać przeszkody znajdujące się przed nim i je omijać.

Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth, robotem Q-Scout można sterować zdalnie przy użyciu telefonu lub tabletu. Wydajne silniki pozwalają mu na sprawne poruszanie się zarówno po płaskiej, jak i nierównej nawierzchni w terenie.

Poprzez zabawę uczniowie uczą się programowania korzystając z aplikacji Robobloq i programu MyQode opartego na środowisku Scratch i Python.

######

Dzięki rządowemu programowi #Laboratoria Przyszłości mamy już na wyposażeniu szkoły drukarkę 3D Flashforge Adwenturer 3.

Przygodę z drukiem 3D zaczęliśmy od wydruków gotowych projektów. W październiku część klas podczas lekcji informatyki zapoznała się z działaniem drukarki 3D. Otwarta konstrukcja drukarki pozwala uczniom zobaczyć z bliska proces drukowania.

Wkrótce uczniowie zaczęli projektować swoje pierwsze prace i tak powstały pionki do gier planszowych i proste breloczki. Znajomość projektowania 3D pozwoli w przyszłości rozwinąć uczniom wyobraźnię przestrzenną.

####

STYCZEŃ 2023

Oczekiwanie na świetlicy na przyjazd autobusu umilają dzieciom roboty Q-Scout.

xx

Pasjonująca podróż na Islandię dzięki okularom VR. Na lekcji geografii uczniowie "na żywo" obserwowali aktywność gejzera Stokkur, erupcję wulkanu, spacerowali ulicami Reykjaviku.

xx