Mikołaju, Mikołaju…
6 grudnia nastrój świąteczny zagościł już na dobre w naszej szkole. W ten wyjątkowy dzień kiedy przypadają mikołajki jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana towarzyszył nam widok przedszkolaków, uczniów ubranych na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach podśpiewujących:
Mój kochany Mikołaju cały rok czekałem,
Byłem bardzo, bardzo grzeczny, bardzo się starałem.
I przybył … po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja. W każdej grupie przedszkolnej, klasach I-III gdy wspólnym zabawom towarzyszył miły nastrój w pewnym momencie słychać było dzwonek i pojawił się nasz „miły gość”. Dzieci na powitanie Mikołaja zaprezentowały piosenki, a także obiecały, że będą grzeczne . Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Po krótkich wizytach nasz gość pożegnał się mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć.
Mikołaj, oczywiście nie zapomniał o starszych uczniach z klas IV – VIII , których również odwiedził obdarowując słodkościami. Tego dnia osoby, które ubrane były w mikołajową czapkę lub inne świąteczne elementy , były zwolnione z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek.
- To był fajny, ciekawy dzień… - Długo będę go pamiętać… - Lubię mikołajki… - to słowa dzieci, wspominających ten dzień.
A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Brzozowska Justyna
Porębska Agnieszka
Klasa 0b
30 listopada 2021r. Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Justyny Brzozowskiej oraz Pani Agnieszki Porębskiej przygotował wróżby andrzejkowe dla uczniów klas 0-III. W tym dniu jedna klasa została zamieniona w "Salę Wróżb", a uczniowie wraz z wychowawcami zgłębiali tajniki wróżb i zwyczajów andrzejkowych.
Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy gorączkowo czekał na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Wszyscy bawili się wspaniale!
Klasa 0 a
Klasa 0 d
Klasa I
Klasa II
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
w załączeniu przekazuję wspólny list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.
Informacje zawarte w liście mają pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.
Proszę o przekazanie tego listu rodzicom i opiekunom uczniów z Państwa placówki. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci.
Z wyrazami szacunku
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy
Ministerstwo Edukacji i Nauki
20211201_List_MEiN_MZ_szczepienia.docx
20211201_List_MEiN_MZ_szczepienia.pdf
Miłość i szacunek to dla wszystkich dobry kierunek
"Biała Wstążka 2021". Razem sprzeciwmy się przemocy!
„16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć” to międzynarodowa akcja, której celem jest eliminacja przemocy. Jednym z jej elementów jest kampania „Biała wstążka”, Zapraszamy wszystkich do udziału i do przypięcia białej wstążki jako znaku naszego sprzeciwu wobec przemocy.
Kampania „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć” trwa od 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). W kampanii co roku bierze udział wiele organizacji w 158 krajach.
Dnia 12 X na terenie mławskiego MOSIR odbyły się Mistrzostwa powiatu w sztafetowych biegach przełajowych. Zawodnicy z naszej szkoły wystartowali w 3 kategoriach wiekowych Wśród najmłodszych sportowców z rocznika 2011 zajęliśmy IV miejsce. (Balcerowska Antonina, Łuniewska Oliwia, Słomińska Amelia, Przybyszewski Szymon, Piotrowski Wiktor, Wtulich Michał, Pawłowski Fabian) W kategorii dziewcząt z rocznika 2008 - 2007 IV miejsce (Dmuchowska Oliwia, Iwańska Zuzanna, Malinowska Nikola , Szcześniak Maja, Szerszeń Julia, Sztybur Alicja), natomiast chłopcy 2007 - 2008 zajęli III miejsce( Balcerowski, Adrian, Chmielewski Mikołaj, Dejewski Sebastian, Lipski Patryk, Okoń Piotr, Różanski Sebastian, Siennicki Krystian, Woźniak Jakub)
**********************************
Dnia 5 XI w Wiśniewie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w unihokeju chłopców i dziewcząt klas VII-VIII. W turnieju dziewcząt wzięły udział trzy drużyny. Dziewczęta z naszej szkoły wygrały z SP 4 Mława 2:1, oraz przegrały SP Szydłowo 2:1. Tym samym zdobyły II miejsce Mistrzostw Powiatu i awansowały do Półfinału Mistrzostw Mazowsza. Natomiast w turnieju chłopców uczestniczyły dwa zespoły. W jedynym meczu Chłopcy z naszej szkoły pokonali 3:1 SP Szydłowo i awansowali do Półfinału Mistrzostw Mazowsza.
Skład; Barański Bartosz, Biegański Jakub, Dobosz Jakub, Florczyński Dawid, Górny Adrian, Kowalczyk Bartosz, Lipski Patryk, Nagucki Dawid, Okoń Piotr, Przybyszewski Michał, Więckowski Oskar, Wożniak Jakub
Skład: Dąbrowska Klaudia, Gąsiorowska Julia, Gralewicz Kinga, Iwańska Zuzanna, Kościesza Aleksandra, Krupa Roksana, Nidzińska Oliwia, Szerszeń Julia, Sztybur Alicja
**********************************
Dnia 8.XI w Szkole Podstawowej w Wiśniewie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w unihokeju dziewcząt klas V-VI. W turnieju brało udział pięć zespołów. Dziewczęta z naszej szkoły przegrały 5:4 z SP Głużek, wygrały 3:1z SP Stare Kosiny i 3:2 z SP Szydłowo oraz 4:0 z SP 4 Mława zajmując II miejsce. Skład: Gralewicz Zofia, Kowalczyk Laura, Kruszewska Agata, Tomczykowska Maria, Wieczorek Maja, Zalewska Zuzanna. Żuchyńska Anna
*********************************
W dniu 11 listopada uczniowie naszej szkoły licznie wystartowali w XXX Biegu Niepodległości, który odbył się ulicami Mławy, wokół parku miejskiego. Tradycyjnie biegi rozpoczęła najmłodsza grupa wiekowa – przedszkolaków. Kolejne biegi odbywały się sukcesywnie w poszczególnych kategoriach wiekowych Na mecie dla uczestników czekały pamiątkowe medale, słodycze oraz ciepła herbata. Ponadto na podium dla trzech pierwszych zawodników wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, Na podium stawali w kat chłopców 2015 I miejsce Piotrowski Szymon, II miejsce Kłos Alan , w kat chłopców 2012 II miejsce Piotrowski Wiktor, w kat dziewcząt 2011 II miejsce Antonina Balcerowska
*********************************
Dnia 15 XI w Szreńsku odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach klas V-VI i klas VII-VIII.
W kategorii chłopców klas VII-VIII startowało sześć drużyn. Chłopcy z naszej szkoły (Balcerowski Adrian, Chmielewski Mikołaj) zdobyli Mistrzostwo Powiatu i awansowali do Półfinału Mistrzostw Mazowsza. V miejsce zajęła druga drużyna (Kowalczyk Bartosz, Baliński Konrad, Siennicki Krystian).
**********************************
Dnia 16 XI w Mławie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w badmintonie dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach klas V-VI i klas VII-VIII. W kategorii dziewcząt młodszych startowało pięć drużyn. Nasze zawodniczki zdobyły Mistrzostwo Powiatu i awansowały do Półfinału Mistrzostw Mazowsza (Myslińska Oliwia, Kruszewska Agata, Żuchyńska Ąnna), III miejsce (Gralewicz Zofia, Tomczykowska Maria). Natomiast w kategorii klas VII-VIII udział sześć drużyn. Dziewczęta z naszej szkoły zajęły IV miejsce (Gralewicz Kinga, Rejniak Tatiana) V miejsce (Krupa Roksana, Karpińska Wiktoria).
W kategorii chłopców starszych startowały cztery drużyny. Chłopcy z naszej szkoły wygrali wszystkie mecze (Lipski Patryk, Jarzynka Aleksander) zdobyli Mistrzostwo Powiatu i awansowali do Półfinału Mistrzostw Mazowsza. III miejsce zajęła druga drużyna (Dobosz Jakub, Przybyszewski Michał). Natomiast w kategorii klas V-VI udział brało pięć drużyn. Chłopcy z naszej szkoły zajęli IV miejsce (Gorczyca Bartosz ,Józefowicz Filip), natomiast drugi zespół miejsce V (Przybyszewski Szymon, Głowacki Marcel)
**********************************
Dnia 22.XI w Ciechanowie odbyły się Półfinały Mistrzostw Mazowsza w unihokeju dziewcząt klas VII-VIII. W turnieju brały udział cztery zespoły. Dziewczęta z naszej szkoły przegrały swoje mecze 4:1 z SP Szczytno, oraz 1:0 z SP Pniewo. Tym samym zdobyły III miejsce Mistrzostw Rejonu
Skład: Dąbrowska Klaudia, Gąsiorowska Julia, Gralewicz Kinga, Karpińska Wiktoria, Kościesza Aleksandra, Krupa Roksana, Nidzińska Oliwia, Szerszeń Julia, Sztybur Alicja
**********************
Dnia 25 XI w Mławie odbyły się Półfinały Mistrzostw Mazowsza w badmintonie dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach klas V-VI i klas VII-VIII. W kategorii dziewcząt klas V-VI udział brały trzy drużyny. Dziewczęta z naszej szkoły (Myslińska Oliwia, Kruszewska Agata, Gralewicz Zofia) zajęły II miejsce
W kategorii chłopców starszych również startowały trzy drużyny. Chłopcy z naszej szkoły wygrali wszystkie mecze (Lipski Patryk, Jarzynka Aleksander, Dobosz Jakub ) zdobyli Mistrzostwo Rejonu i awansowali do finału XXIV Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej
************************
Dnia 23 listopada 2021 roku dzieci z oddziału 0c wzięły udział w wycieczce do Ciechanowa. Najpierw odwiedziły Park Nauki TORUS. Zwiedziły tam wystawę interaktywną oraz odbyły warsztaty w formie zabawy pt. „ Śladami zwierząt”. Następnie budowały konstrukcję mostu z klocków, korzystały z latającego dywanu, bawiły się przy obrotowym stole i interesowały się lewitującą piłką. Zrobiły zdjęcia w innej perspektywie. Najbardziej jednak podobała się dzieciom ściana z suchej mgły, na której były wyświetlane obrazy w powietrzu. Dzieci mogły przechodzić przez ekran i dotykać go.
Następnie bawiły się w sali zabaw Happy Park, gdzie miały możliwość puszczania baniek mydlanych, malowania twarzy , zabawy w kulkach i przy muzyce. Dzieci wróciły do szkoły w dobrych humorach i uśmiechem na twarzach.
M.Gajewska
"Bo liczy się sport i dobra zabawa"
Po okresie pandemii i zamknięcia szkół bardzo dobrze w zawodach sportowych spisują się uczniowie naszej szkoły.
* I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w unihokeja kat.chłopców rocznik 2007-2008
* II miejse w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w unihokeja kat.dziewcząt rocznik 2007-2008
* III miejsce w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w unihokeja kat.chłopców rocznik 2009 i młodsi
* I miejsce w Rejonowych Igrzyskach Młodzieży - badminton chłopców
Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.
Tego dnia w oddziałach przedszkolnych 0a, 0b, 0c i 0d oraz w klasach 1-3 odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej.
Dzieci obejrzały krótki film: Jak powstają kredki?
Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność.
Z kredek układały różne wzory, rymy, literki, dopasowywały odpowiednie ilustracje do koloru kredek, rozszyfrowywały zakodowane obrazki i tworzyły kredkowe puzzle. Odbyło się też zdobienie ciasteczkowych kredek.
Przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 chętnie śpiewali i bawili się przy piosence: ,,Kolorowe kredki’’ oraz uczestniczyli w różnych zabawach muzyczno-ruchowych.
Ten dzień obfitował w prace plastyczne wykonane różnymi technikami i przy użyciu różnych rodzajów kredek:
Dzieci z oddziałów przedszkolnych w opaskach, czapeczkach i biretach na głowie wyglądały jak prawdziwe kredki.
Nie wiadomo kiedy, listopadowy dzień, pomalowany został na ,,niebiesko, fioletowo, żółto i różowo, na czerwono, na zielono i pomarańczowo’’.
Było bardzo wesoło i kolorowo.
Wychowawczynie: pani Marzena Cienkus, pani Małgorzata Gajewska, pani Iwona Mizerska, pani Justyna Brzozowska, pani Teresa Chojnacka, pani Izabela Mieszkowska.
,,Kolorowe kredki w pudełeczku noszę , kolorowe kredki bardzo lubią mnie .
Kolorowe kredki kiedy je poproszę , namalują wszystko to co chcę…”
Tego roku listopad obfituje w szereg wydarzeń i uroczystości organizowanych na terenie szkoły. W kalendarzu świąt nietypowych pod datą 22 listopada znajduje się Dzień Kredki, który obchodziliśmy już w poprzednich latach.
Kredki – choć dla niektórych są przedmiotem banalnym – mają niezwykłe właściwości terapeutyczne. Pozytywnie wpływają nie tylko na psychikę dzieci i młodzieży, ale również na osoby dorosłe.
Nie od dziś wiadomo, że rysowanie pomaga redukować poziom stresu oraz negatywnych emocji skumulowanych przez człowieka w ciągu dnia. Posługując się kredkami możemy wyrazić nie tylko swoje myśli i uczucia, ale także ukazać niezwykłe pomysły, jakie drzemią w naszej wyobraźni.
klasa II
klasa I
klasa 0a
klasa 0c
klasa 0d
W szkole jest realizowany program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę”, który jest adresowany do uczniów klas 1-3 SP oraz ich rodziców. Celem tego programu jest zmniejszenie narażenie dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie, wyrabianie nawyków unikania czynnego
i biernego palenia tytoniu.
Program jest realizowany na zajęciach w oparciu o następującą tematykę:
Na pierwszych zajęciach edukacyjnych dzieci oglądały krótkie filmy mówiące o skutkach biernego palenia i szkodliwości palenia papierosów. Chętnie wykonały plakaty na temat „Nie pal przy mnie, proszę”.
I.Mieszkowska
W związku z przypadającym na 18 listopada 2021 roku Światowym Dniem Rzucania Palenia w naszej szkole zostały podjęte działania o charakterze profilaktycznym.
Pierwsze z nich - przygotowanie gazetki ściennej z hasłami i plakatami informującymi odbiorców o bardzo szkodliwym wpływie nikotyny na organizm człowieka i zniechęcającymi do palenia tytoniu.
Kolejnym działaniem było wykonanie przez chętnych uczniów plakatów profilaktycznych związanych z tematem akcji.
Innym działaniem podjętym w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia było przeprowadzenie konkursu wiedzy pod hasłem "Palenie szkodzi" , podczas którego uczniowie klas VIII odpowiadali na pytania sprawdzające ich wiedzę na temat wpływu nikotyny na zdrowie i życie człowieka.
Dla podkreślenia Światowego Dnia Rzucania Palenia w klasach VII i VIII zostały przeprowadzone pogadanki nt. szkodliwego wpływu palenia tytoniu na zdrowie człowieka . Uczniowie dowiedzieli się, jakie substancje toksyczne i w jak dużej ilości zawiera dym papierosowy. Omówiono także zagadnienia dotyczące zachowania asertywnego. Następnie uczniowie przygotowali hasła promujące niepalenie.
Na koniec zajęć młodzież zgodnie i stanowczo stwierdziła, że nie warto palić. Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do kształtowania odpowiedzialności za własne zdrowie, zaowocują unikaniem biernego palenia oraz odwiodą dzieci od palenia w przyszłości.
Agnieszka Ziemlewicz
Serdecznie zapraszamy Rodziców / Opiekunów na spotkania z wychowawcami, które odbędą się w trybie stacjonarnym według poniższego harmonogramu:
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE
30.11.2021 r. (wtorek)
oddział 0d (3,4–latki) sala nr 4 (parter)
oddział 0a (6–latki) sala nr 8 (piętro)
01.12.2021 r. (środa)
oddział 0b (5–latki) sala nr 9 (piętro)
oddział 0c (4,5–latki) sala nr 4 (parter)
KLASY I – III
02.12.2021 r. (czwartek)
klasa I sala nr 3 (parter)
klasa II sala nr 7 (piętro)
klasa III sala nr 6 (parter)
KLASY IV – VI
06.12.2021 r. (poniedziałek)
klasa IV sala nr 4 (parter)
klasa V sala nr 16 (piętro)
klasa VI sala nr 11 (piętro)
KLASY VII
07.12.2021 r. (wtorek)
klasa VIIa sala nr 12 (piętro)
klasa VIIb sala nr 13 (piętro)
KLASY VIII
08.12.2021 r. (środa)
klasa VIIIa sala nr 19 (piętro)
klasa VIIIb sala nr 18 (piętro)
klasa VIIIc sala nr 15 (piętro)
W dniu 19.11.2021r. w Szkole Podstawowej w Głużku odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Piosenek i Pieśni Patriotycznych.
Naszą szkołę reprezentowała Nadia Łuniewska z oddziału przedszkolnego 0a oraz Oliwier Strzelec z klasy V.
Na podium stanęła Nadia zajmując II miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 19 listopada br. uczniowie kl. VIIIa i VIIIb wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Z zainteresowaniem obejrzeli najważniejsze zabytki stolicy i z uwagą wysłuchali informacji na ich temat. Bardzo im się podobała wizyta w Muzeum Cosmos. Mieli możliwość odkrywać świat kosmicznych zagadek poprzez obcowanie z iluzją optyczną, co stanowiło doskonałą zabawę i zainspirowało do wnikliwego zgłębiania praw fizyki. Ostatnim punktem programu był film pt. „Eternals”. Zgodnie z przewidywaniami okazało się, że nasza młodzież lubi fantastykę.
Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały: p. M. Chodubska, p. A. Rakowska, p. A. Ziemlewicz.
Dnia 19 listopada 2021 r. uczniowie klas VI, VII a i VII b wraz z opiekunami pojechali do Olsztyna. Celem tego wyjazdu było uwrażliwienie wychowanków na naukę, kulturę i wychowanie oraz integrację. Pierwszym punktem programu wycieczki było oglądanie seansu w Planetarium zatytułowanym „Nasz Wszechświat”. Uczniowie utrwalili wiadomości z zakresu między innymi geografii i przyrody - o planetach, kosmosie i galaktyce.
Młodzież zwiedzała również Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, w którym to odbyła warsztaty z kartą pracy pod tytułem „Ciekawostki zamkowe”. W zamku tym przez 5 lat przebywał i pracował jako zarządca majątkowy Mikołaj Kopernik. Uczniowie zwiedzali między innymi salę administracyjną, w której mieszkał słynny astronom polski, w której to właśnie zaczął pisać swoje dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. W krużganku można było zobaczyć tablicę astronomiczną – jedyny, oryginalny, ocalały do dziś przyrząd astronomiczny M. Kopernika.
Ostatnią częścią programu był spektakl teatralny w Olsztyńskim Teatrze Lalek zatytułowany „Dziecko Noego”. Historia 7-letniego żydowskiego chłopca w czasie II wojny światowej ukazywała ogrom trudnych sytuacji związanych z rozłąką rodziców. Wykonanie aktorów wraz z kukiełkami zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich oglądających.
Wspólny posiłek na koniec umilił czas wszystkim uczniom.
Podczas trzeciej lekcji dzieci poszerzyły i utrwaliły wiedzę o symbolach narodowych Polski i postaciach, które miały znaczący wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Obejrzały prezentację multimedialną oraz wykonały zadania związane z tematyką zajęć.
I.Mieszkowska
Każdego roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w trzeci czwartek listopada.
Obchody tego Dnia zwracają uwagę nie tylko na szkodliwość palenia tytoniu, ale także zachęcają palaczy do podjęcia decyzji mających na celu wyzwolenie się z uzależnienia, jakim jest nikotynizm.
Pomoc w rzuceniu palenia można uzyskać:
Dzwoniąc do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801 108 108 lub 22 211 80 15. Pracujący tam konsultanci pomogą opracować plan rzucenia palenia i będą wspierać na wszystkich jego etapach.
Poradnictwo jest nieodpłatne!
Lekcja 2
Podczas drugiej lekcji w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców” dzieci poszerzyły i utrwaliły wiedzę o mieszkańcach i roślinności, która występuje w polskich lasach. Poznały kilka popularnych gatunków drzew. Nabyły wiedzę o tym, czego w lesie robić nie wolno oraz jak zachowywać się w rezerwacie przyrody.
Na zakończenie lekcji dzieci wykonały zadania o różnym poziomie trudności.
I.Mieszkowska